Извънкласни дейности и тържества

Предизвикателството Остров Етос“ – Осмокласници и Десетокласници изграждат Екипност и Доверие

През месец октомври учениците от 10.б клас с класен ръководител Красимира Йовчева организираха интерактивен тренинг за своите по-малки съученици от 8.а и 8.б клас, с класни ръководители Милена Делевска и Венета Иванова. Събитието, наречено „На Остров Етос“, беше насочено към изграждане на екипност, креативност и сътрудничество, като учениците се потопиха в ролеви игра с предизвикателство за „оцеляване“ на необитаем остров. Идеята беше да се създаде силна връзка между различните класове чрез съвместни задачи и екипни решения.

      Активностите стимулираха младите участници да създадат стратегии, да проявят бързи реакции и да работят заедно, за да постигнат обща цел. Всеки екип трябваше да намери начини да използва предоставените ресурси по най-ефективния начин, като едновременно с това се учи да комуникира и работи съвместно с другите.

В края на обучението учениците от 10.б клас предадоха символично щафетата на осмокласниците, като ги насърчиха да продължат традицията и да прилагат наученото в бъдеще. Така бе поставено начало на една нова традиция за нашето училище, в която различни класове работят заедно, изграждайки връзки и спомагайки си взаимно в развитието на ценни социални и личностни умения.

   Събитието „На Остров Етос“ остави у всички участници трайни спомени и им показа, че истинската сила се крие в екипната работа и единството – качества, към които нашето училище се стреми да възпитава у своите ученици.


Едно пътуване, в което Историята оживя…

Един учебен час на третокласниците, в който вятърът разлисти страниците на Голямата книга на сцената и ни върна в славните времена, за да помним и не забравяме…

Гласът на Паисий се извиси над всички с „О, неразумни юроде, поради что се срамиш да се наречиш Болгарин?“ Неофит Рилски заговори с уверен глас, че трябва „да се напечатат на нашия български език потребните за учението книги.“ Георги Сава Раковски твърдо заяви от сцената: „Наша свобода от нас зависи!“

Учителката, в ролята на Лора Кънчева от 3.“б „клас, показа на учениците първия Рибен буквар на Петър Берон, а те уверено вдигаха ръка и разказваха за великите българи – дали ги познаваме и кои от тях наричаме будители.

Върнахме времето назад с лъвския скок на малкия Васил Левски от 1. „д „ клас и с носталгия си припомнихме стиховете „Ти ни трябваш и днес, Апостоле.“

„Къде си, вярна ти любов народна“ сякаш се стелеше от грамофона от едно време и само допълни емоцията, завладяла и малки, и големи. Райна Княгиня развя ушития байрак „Свобода или смърт“ и ни показа, че със знаме в ръка всичко е възможно.

Великият Вазов в ролята на Имран Трампов от 3. „а“ клас ни докосна с „Българийо, за тебе те умряха, една бе ти достойна зарад тях, и те за теб достойни, майко бяха…“ рамо до рамо с всички будители на сцената.

За финал, не само „класът“ показа, че знае стиховете на  „Отечество любезно“, а след като се включи и дете от публиката, цялата зала се огласи от магията на Вазовите слова.

Достойно и тържествено зазвуча Химна на България, като всеки един с ръка на сърцето мълвеше словата…         

Ще пазим и помним историята да не се погуби!

Всички официални гости получиха за спомен реплика на тефтерчето на Васил Левски с персонализирано послание, а участниците – специални грамоти за труда, желанието и ентусиазма в това пътуване във времето.

В днешно време всеки, който пази и предава на поколенията Българското, е будител“ .

 Госпожа Кисьова, директор на училището, пазител на традициите и радетел на възрожденския дух, прие Рибния буквар, за да продължаваме да пишем Историята заедно като красива творба…