Важно за седмокласниците и техните родители относно явяването на национално външно оценяване и участие в държавния прием в VIII клас в неспециализираните училища за учебната 2021/2022 г.

Уважаеми седмокласници,

Уважаеми родители,

  • Седмокласниците не подават заявления за полагане на НВО по БЕЛ и по математика. Такса не се заплаща.

  • Заявление се подава само за полагане на изпит по чужд език /срокът бе от 15.02.2021 г. до 19.02.2021 г./ и на изпит за проверка на способностите по музика за прием в VІІІ клас по профил „Музика“ в СУ „Любен Каравелов“, гр. Пловдив от 27.05.2021 г.  до 28.05.2021 г. в училището, в което се обучава седмокласникът. Такса за явяване на изпит за проверка на способностите не се заплаща.

  • Изпитите за проверка на способностите не се отнасят за приемането в държавните училища към Министерство на културата, които организират приема си самостоятелно.

  • Продължителността на частите по учебни предмети е, както следва:

Учебни предмети

Времетраене в минути на част 1

Допълнително време за учениците със СОП

Времетраене в минути на част 2

Допълнително време за учениците със СОП

БЕЛ

60

+ до 30 минути

90

+ до 50 минути

Математика

60

90

Чужд език

60

  • Продължителността на НВО по БЕЛ, математика за ученици със специални образователни потребности, които работят в индивидуални зали с консултант, се удължава до 30 минути спрямо продължителността на част 1 и до 50 минути спрямо продължителността на част 2.

Ученикът в VІІ клас:

Преди започване на националното външно оценяване:

  • се явява на НВО по български език и литература на 16.06.2021 г., по математика на 18.06.2021 г. в училището, в което се обучава.

  • се явява на НВО по чужд език /английски език/, ако е подал заявление, в училище център, което ще бъде посочено в служебната бележка за допускане.

  • явява се в сградата на училището не по-късно от 8,30 часа с документ за самоличност /ученическа лична ларта/ученическа лична карта/ученическа книжка/задграничен паспорт.

  • заема персонално определеното му в изпитната зала място не по-късно от 8,45 часа.

  • ползва за изпита черен цвят химикалка, молив и гума, а по математика – и линия, пергел, триъгълник; ако е ученик с нарушено зрение – технически средства за уголемяване на шрифта, оптични средства.

  • не ползва коректори, калкулатори, справочници и мобилна комуникационна техника.

  • изключва изцяло всички технически средства за комуникация и ги предава на квестор, който ги поставя на видно място.

  • Изслушва инструктажа, съдържащ и изискванията за анонимност на изпитната работа, и се подписва в квесторския протокол от лявата страна на името си.

Непосредствено преди началото на изпита:

  • Получава от квестор изпитен комплект и помощни материали. Изпитният комплект съдържа лист с указания за работа и прикрепена към него идентификационна бланка, лист/листове за отговори и/или свитък за белова. Помощните материали по БЕЛ и по математика съдържат индивидуален плик за изпитната работа, плик за част 1, малко пликче за идентификационната бланка. Помощните материали по чужд език съдържат индивидуален плик за изпитната работа и малко пликче за идентификационната бланка.

  • Запознава се с указанията за работа с изпитния материал.

  • На работното си място попълва с печатни букви идентификационната си бланка, подписва я, без да я отделя от листа с указания за работа.

По време на националното външно оценяване:

  • Получава от квестор изпитния материал /в т.ч. и математическите формули за НВО по математика/ последователно за всяка отделна част.

  • След приключване на определеното време за работа по част 1 откъсва и поставя в плик листа за отговори, след което го запечатва и го поставя на масата до себе си.

  • Изпълнява точно инструкциите, които чува от квестора или от записа на аудионосителя за преразказа в част 2 от изпита по български език и литература или при компонента „Слушане с разбиране“ от изпита по чужд език.

  • След като е изслушал един път записа от аудионосителя на изпита по БЕЛ, получава размножения преразказ за самостоятелно запознаване с текста в продължение на 15 минути, след което връща текста с преразказа на квестора. /времето за самостоятелно запознаване с текста за преразказа се включва във времето за работа по част 2/

  • По време на изслушването на текста и на самостоятелното запознаване няма право да си води бележки.

  • След приключване на определеното време за работа по част 2 поставя свитъка за белова по БЕЛ и по математика направо в индивидуалния плик за изпитната работа, без да го запечатва.

  • След приключване на определеното време за работа на НВО по чужд език поставя листа за отговори и листа за белова в индивидуалния плик, без да го запечатва.

  • Може да работи върху изпитните материали, но отбелязва верните отговори САМО в изпитния комплект – лист за отговори и/или в свитъка за белова. Внимание! Изпитният материал /в т.ч. формулите по математика/и листовете за чернова не се поставят в индивидуалния плик и няма да бъдат проверявани!

  • Може да използва предоставените математически формули по време на работа и по двете части на НВО по математика, които се предоставят от квесторите заедно с изпитния материал в началото на част1.

  • Няма право да се връща и да работи върху листа за отговори или свитъка за белова на приключила вече част.

  • Като използва българската азбука (кирилица), записва четливо отговорите на български език с изключение на чуждите езици, както и на специфичната терминология и на означенията по математика.

  • Не шуми и не извършва действия, които нарушават нормалното протичане на изпита.

  • При необходимост получава допълнителни листове за чернова, като това се отбелязва от квесторите в протокола.

  • Не напуска изпитната зала преди приключване на работата върху съответната част, ако тя е с продължителност до 60 минути. В случаите, когато частта е с продължителност 90 минути, излизането от изпитната зала е възможно след изтичане на първите 60 минути от работата върху съответната част.

  • Може да напусне залата и сградата не по-рано от първите 60 минути на част 1, както и по всяко време след това, в случай че е приключил окончателно и е предал надлежно запечатана изпитната си работа.

  • Отстранява се от НВО и напуска сградата на училището ученик, който:

  1. преписва от хартиен носител;

  2. преписва от данни, съдържащи се в технически устройства (мобилни телефони, калкулатори, таблети и др.);

  3. преписва от работата на друг ученик;

  4. използва мобилен телефон или друго техническо средство за комуникация;

  5. изнася извън залата изпитни материали или информация за съдържанието им.

  • Изпитната работа на отстранения ученик не се оценява.

  • Не нарушава анонимността на изпитната работа, не поставя знаци, не записва име или имена (с изключение на онези, които са част от изпитния материал и може или трябва да бъдат отбелязани в свитъка за белова). Не се оценява изпитна работа, за която е установено нарушаване на изискванията за анонимност.

  • В случай че ученикът напусне сградата, не се допуска обратно в нея до края на изпитния ден.

След приключване на работата:

  • Когато ученикът приключи работата си, дава знак на квестора с вдигане на ръка и изчаква търпеливо и без да шуми неговото идване, за да предаде работата си. Предава изпитната си работа, без да напуска работното място, като под прякото наблюдение на квестора:

  1. предоставя на квестора за проверка и за подпис попълнената идентификационна бланка;

  2. отделя внимателно идентификационна бланка от листа с указанията за работа;

  3. поставя идентификационна бланка в малкия плик и го залепва;

  4. поставя в индивидуалния плик за изпитната работа малкия плик с идентификационната бланка, запечатаният вече плик с част 1 и свитъка за белова, след което залепва индивидуалния плик; в плика с индивидуалната изпитна работа следва са поставени и частите от изпитния комплект (листа за отговори и/или свитъкът за белова), върху които не е работил;

  5. предава на квестора извън залепения плик с индивидуалната изпитна работа изпитните материали, листовете за чернова, листа с указания за работа, а на изпита по математика – и математическите формули.

  • Подписва се в протокола и незабавно напуска залата и сградата.

Резултатите от НВО ще бъдат обявени до 28.06.2021 г., всеки ученик може да провери своите резултати от НВО, както и от изпита за проверка на способностите, ако е положенето на заявление за участие в първо класиране за приемане в VІІІ клас в неспециализираните училища по държавен план-прием за учебната 2021/2022 г. се осъществява в периода от 05 юли 2021 г. до 07 юли 2021 г.

В класирането имат право да участват всички ученици, успешно завършили VІІ клас, включително учениците, които не са се явили на НВО по БЕЛ и математика, като резултатът от НВО по БЕЛ и математика при балообразуването се приема за 0 точки. За паралелките с профил „Музика“ може да се кандидатства само с успешно положен изпит за проверка на способностите по музика.

Изпитът за проверка на способностите по музика се полага в СУ “Любен Каравелов” – Пловдив на 22.06.2021 г.

С цел да се подпомогне избора на професия и училище от седмокласника, РУО – Пловдив  Ви предоставя линк за достъп до виртуалната панорама на професионалното образование и обучение и кариерно ориентиране, актуализирана за учебната 2021/2022 г.: https://sites.google.com/view/profesiiplovdiv/

Приложение към заповед за утвърждаване на държавния план-прием в VIII клас по профили и професии в профилираните и професионалните гимназии, в средните и обединените училища в област Пловдив за учебната 2021/2022 г. е публикувано в раздел „Прием“, „Текущи съобщения“.

Подробна информация относно реда за подаване на документи за участие в класиранията за държавен прием в 8 клас в неспециализираните училища за учебната 2021/2022 година ще публикуваме допълнително.

Изпитите от Национално външно оценяване по български език и литература, математика, чужд език и за проверка на способностите по музика ще бъдат проведени при спазване на действащите към момента на изпитите противоепидемични мерки:

Действащи към 20.05.2021 г. допълнителни изисквания в условия на извънредна епидемична обстановка:

Ученикът:

  • Допуска се да влезе в сградата на училището със защитна маска на лицето или с предпазен шлем, без струпване на входа и при спазване на физическа дистанция от 1.5 м. Последователно преминава през мерене на температура и дезинфекция на ръцете.

  • Носи със себе си защитни ръкавици по желание и прозрачен плик, в който да постави личните си вещи.

  • Влиза в изпитната зала със защитна маска или предпазен шлем, а по желание – и с ръкавици.

  • Може да носи и лични средства за дезинфекция.

  • Подписва се в квесторския протокол от лявата страна на името си в потвърждение на това, че е инструктиран, в т.ч. че е запознат с правилата за спазване на противоепидемичните мерки.

  • Изключва изцяло и поставя всички средства за комуникация/електронни устройства в предоставения му от квестор прозрачен плик с името му и го оставя на обобсобено за целта място в изпитната зала.

  • Всеки ученик поставя в собствен прозрачен плик личните си вещи /дреха, чанта/, който поставя на свободно място до себе си.

Регионално управление на образованието Пловдив